Psychoterapia

Celem psychoterapii, jako rodzaju leczenia, jest osiągnięcie ulgi w stanie cierpienia psychicznego. Terapeuta pomaga pacjentowi uświadomić sobie uczucia, mechanizmy i procesy, które prowadzą do złego samopoczucia. Pacjent poznaje lepiej samego siebie, uczy się technik radzenia sobie z problemami, analizuje różne możliwe drogi ich rozwiązania wraz z konsekwencjami. Lęk przed podjęciem terapii choć jest częstym zjawiskiem może być dużym utrudnieniem w podjęciu psychoterapii, może on wynikać z obawy przed zmianami życiowymi, warto także przy tej okazji zaznaczyć, że psychoterapeuta nie ocenia ani nie krytykuje zachowań i decyzji swego pacjenta. Regularne sesje terapeutyczne są w stanie czasem już w krótkim czasie przywrócić komfort życia i zmienić tok myślenia o rzeczywistości. Pierwsze spotkania mają charakter konsultacji i służą określeniu problemu oraz zaplanowaniu całego procesu terapeutycznego.

Psychoterapia ma formę rozmowy. To czas, w którym człowiek może swobodnie podzielić się z terapeutą swoimi obawami, wątpliwościami, spostrzeżeniami, uwagami. Terapeuta nie tylko słucha, ale i pyta, by jak najlepiej zrozumieć uczucia oraz emocje pacjenta. Podczas spotkań z terapeutą człowiek nie powinien zatajać przed nim żadnych ważnych informacji, które mogłyby wpływać na proces terapeutyczny. Do takich informacji należą m.in. zażywanie narkotyków, zaburzenia odżywiania, próby samobójcze, samookaleczanie i inne. Nie należy okłamywać terapeuty odpowiadając na jego pytania. Pozwalając dobrze siebie poznać, pozwalasz terapeucie na postawienie trafnej diagnozy i podjęcie skutecznych metod pomocy. Podczas konsultacji pacjent zawsze otrzymuje informacje na temat tego, w jaki sposób terapeuta postrzega jego problem oraz w jaki sposób powinna wyglądać dalsza terapia.

Jeżeli zastanawiacie się Państwo nad podjęciem terapii lub też macie pytania, wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z gabinetem InPlus.

Jeżeli poszukujecie Państwo psychoterapii w Warszawie, zapraszamy do wizyty w gabinetach InPlus.

Psychoterapia indywidualna – 100 zł 50 min.

Psychoterapia grupowa – 80 zł 90 min.